Granit

Granit, siyonit, diyorit ve gabro oluşumlarına göre iç püskürük kayaç çeşitleridir.

Granit, siyonit, diyorit ve gabro oluşumlarına göre iç püskürük kayaç çeşitleridir. Bunlar arasında tarihten bu yana en fazla kullanılan kayaç granittir. Granit kütlesel şekil oluşturması ile adeta gözlerimizi büyülemektedir. Günümüze kalan hemen hemen tüm tarihi yapılarda granit kullanılmıştır.

Mısır piramitlerinin bunca yıldır sapasağlam ilk günkü gibi kalması tüm tarihçilerden tarafından merak ediliyordu. En sonunda onun da gizemi çözüldü. Piramitlerin bu kadar uzun süre ayakta kalmasının nedeni piramitlerde kullanılan granit taşlarıdır. Granit taşlarının önemini mısırlılar ilk olarak keşfetmişlerdir. Peki, bu granit nerelerde kullanılır? Öncelikle piramitler mutfak tezgahlarında kullanılmaktadır günümüzde.

Görüntü olarak mermerden daha güzel ve daha dayanıklı olmaları nedeniyle mutfaklarda tercih edilmektedirler. Bir diğer kullanım alanı ise duvar kaplamadır. Duvarların görüntüsü granit ile kaplandığı vakit çok daha güzel görünmektedir. Bu nedenle çokça tercih edilir. Aynı şekilde yer kaplaması da granit ile yapılabilmektedir. Banyodaki lavabolarda, banyo duvarlarında ve yerlerinde de granit kullanılır.

İnsanlar hep merak eder nedir bu granit nerelerde kullanılır? Granitin diğer kullanım alanlarını birlikte sayarak granit nerelerde kullanılır sorusuna daha net bir cevap verelim. Granitin diğer kullanım alanları ise şöyledir; masa ve sehpalarda, kolon kaplama, asansör ve kapı söveleri, dış cephe kaplama, havuz ve sehpa çeşme yapımlarında, anıtlarda ve heykel yapımlarında, Bahçe taşları ve kaldırım taşları gibi yerler granitin genel kullanım alanlarını oluşturmaktadır.